Црква „Св. Атанасиј“ - Штрбово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Викиекспедиција Преспа 194.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Подмочанско-љубојнска
Местоположба

Координати 40°56′03″N 21°07′15″E / 40.93417° СГШ; 21.12083° ИГД / 40.93417; 21.12083Координати: 40°56′03″N 21°07′15″E / 40.93417° СГШ; 21.12083° ИГД / 40.93417; 21.12083
Место Штрбово
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Изградба 1930
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабна градба

Свети Атанасиј — главна селска црква во селото Штрбово, Општина Ресен, Македонија.[1]

Се наоѓа источно од положбата на Штрбово (Горно Село). Била изградена во 1930 година од кршен камен и вар, на место на поранешна црква. Во дворот на црквата постојат стари селски гробишта.[2]

Положба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена на една доминантна височинка, источно од просторот на некогашната положба на старото село Штрбово. До црквата, денес може да се стигне преку асфалтен пат.[3]

Градба[уреди | уреди извор]

Црквата претставува еднокорабна градба со мала полукружна апсида на источната страда и дограден затворен трем крај јужната фасада. Во рамките на црковниот двор се наоѓаат и новоизградени помошни простории, источно од црквата, како и камбанаријата на запад. Не се сочувани никакви пишани податоци за времето изградба на храмот, меѓутоа се претпоставува дека била изградена во 1930 година.[3]

Црква била изградена од некојси Трпо.[2]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Во внатрешноста нема сочувано ѕидно сликарство.[3]

Иконостас[уреди | уреди извор]

Црквата има иконостас, кои се претпоставува дека потекнуваат од XIX век.[3] Иконостасот го направил мајстор Роман од Дебарско.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 Јовановски, Владо (2005). Населбите во Преспа (PDF). Скопје: Ѓурѓа. стр. 324. ISBN 9789989920554. Посетено на 11 декември 2016.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Палигора, Ристо (декември 2011). „Студија за манастирски туризам на Баба Планина“ (PDF). Битола: Центар за развој на Пелагонискиот плански регион. Посетено на 11 декември 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]