Болска Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Болска Река
Други имињаИлинска Река
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Resen Municipality.svg Ресен
СелаБолно, Илино
Слив
Главен изворИлинска Планина
УстиеПреспа
Сливна повр.42,43 км2

Болска Река — река која извира на Илинска Планина. Поминува низ ресенските села Илино и Болно и се разводнува низ полето на Преспа. Во горниот тек се вика Илинска Река. Зафаќа сливно подрајче од 42,43 км2.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 14. ISBN 978-9989-2117-6-8.