Прејди на содржината

Болска Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Болска Река
Илинска Река
Местоположба
ДржаваМакедонија Македонија
Општина Ресен
СелаБолно, Илино
Физички особености
Извор 
 • местоИлинска Планина
Устие 
 • место
Преспа
Големина на сливот42,43 км2
Особености на сливот

Болска Река — река која извира на Илинска Планина. Поминува низ ресенските села Илино и Болно и се разводнува низ полето на Преспа. Во горниот тек се вика Илинска Река. Зафаќа сливно подрајче од 42,43 км2.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 14. ISBN 978-9989-2117-6-8.