Дуња

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дуња
Cydonia oblonga - Köhler–s Medizinal-Pflanzen-049.jpg
Дуња
Научна класификација
Царство: Plantae
Оддел: Magnoliophyta
Класа: Magnoliopsida
Ред: Rosales
Семејство: Rosaceae
Потсемејство: Maloideae or Spiraeoideae[1]
Род: Cydonia
Вид: C. oblonga
Биномен назив
Cydonia oblonga
Мил.

Дуњата (Cydonia oblonga) е единствениот вид од родот Cydonia. Таа е дрво, високо од 4 до 6 m. Распространета е во Азија и Европа.

Во Македонија во 2016 година биле произведени 1279 тони дуњи.[2]

Производство[уреди | уреди извор]

Топ производители на дуњи - 2012
Држава Тони
 Турција 135,406
Народна Република Кина НР Кина 125,000
 Узбекистан 80,000
Мароко Мароко 46,000
Иран Иран 36,500
 Аргентина 27,500
 Азербејџан 27,140
 Шпанија 14,000
 Србија 10,795
 Алжир 10,516
 Вкупно во Светот 596,532
Извор: UN FAOSTAT [3]

Дуњата како мотив во уметноста[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Potter, D., et al. (2007). Phylogeny and classification of Rosaceae. Plant Systematics and Evolution. 266(1–2): 5–43.
  2. Организација на обединетите нации за исхрана и земјоделство (FAO) [1] Архивирано на 19 октомври 2016 г.
  3. „Statistics from: Food And Agricultural Organization of United Nations: Economic And Social Department: The Statistical Division“. UN Food and Agriculture Organization Corporate Statistical Database.
  4. Блаже Конески, Збор и опит 1. Скопје: Арс Ламина - публикации, Арс Либрис, 2021, стр. 119.