Брајчинска Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брајчинска Река
Викиекспедиција Преспа 121.jpg
Поглед на Брајчинска Река низ самото село Брајчино
Други имињаСтара Река
Слив
Главен изворБаба
УстиеПреспанско Езеро
40°53′55″N 21°5′36″E / 40.89861° N; 21.09333° E / 40.89861; 21.09333Координати: 40°53′55″N 21°5′36″E / 40.89861° N; 21.09333° E / 40.89861; 21.09333
ТечениеПреспанско Езеро
Сливна повр.71,1 км2[1]
Брајчинска Река на Ризницата

Брајчинска Река (локално: Стара Река) — река во Македонија, сместена на западните падини на планината Баба, југоисточно од градот Ресен.[1]

Поминува низ селото Брајчино, од каде и го добила своето име. Реката го дели селото на два дела. На крајот се влева во Преспанското Езеро.[1]

Зафаќа сливно подрачје од 71,7 км2.[1]

Особеност[уреди | уреди извор]

Реката е позната по ендемскиот вид на поточна пастрмка „брајчинска пастрмка“ (Salmo Pelistericus), која живее само во слатките води на оваа река.[2]

Воден потенцијал[уреди | уреди извор]

На Брајчинска Река се изградени две хидроелектрани со различна моќност, со што се искористува големиот воден потенцијал, кој го поседува реката. Едната хидроелектрана е во сопственост на претпријатието „Мали хидроелектрани“ со годишно производство од 2.692,80 MWh.[3][4] Втората електрана е во сопственост на претпријатието „ПСС“.[4]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 14. ISBN 978-9989-2117-6-8.
  2. „Почувствувајте ја боженствената убавина на селото Брајчино“. ЦрноБело. Посетено на 22 ноември 2016.
  3. „Портфолио“. Фероинвест. Скопје. Посетено на 22 ноември 2016.
  4. 4,0 4,1 Павковиќ, Зденка (4 април 2014). „Се грижам за мала хидроцентрала, а порано бев земјоделец“. Дневник. Скопје: МПМ Македонија. Посетено на 22 ноември 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]