Тумба (Јанчиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тумба is located in Македонија
Тумба
Местоположба на Тумба во Македонија
Местоположба 42°03′07″N 21°07′02″E / 42.05194° СГШ; 21.11722° ИГД / 42.05194; 21.11722Координати: 42°03′07″N 21°07′02″E / 42.05194° СГШ; 21.11722° ИГД / 42.05194; 21.11722
Основни податоци
Место Јанчиште
Општина Јегуновце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Тумбаархеолошко наоѓалиште т.е. населба од римското време. Се наоѓа во тетовското село Јанчиште, на околу 1 км јужно од истото. Самото наоѓалиште е од левата страна на патот за селото Прељубиште, каде што во нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Српски етнографски зборник (српскохрватски) (90-91. изд.). Српска академија наука и уметности. 1976.