Тумба (Јанчиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Тумбаархеолошко наоѓалиште т.е. населба од римското време. Се наоѓа во тетовското село Јанчиште, на околу 1 км јужно од истото. Самиото наоѓалиште е од левата страна на патот за селото Прељубиште, каде што во нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен матријал[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Српски етнографски зборник (српскохрватски) (изд. 90-91.). Српска академија наука и уметности. 1976.