МХЕ „Градиште“

Од Википедија — слободната енциклопедија
МХЕ „Градиште“
Поглед на централата
МХЕ „Градиште“ is located in Македонија
Местоположба на МХЕ „Градиште“ во Македонија
НазивМала хидроелектрана „Градиште“
ЗемјаМакедонија Македонија
МестоЈегуновце
Координати42°06′01″N 21°08′23″E / 42.10028° СГШ; 21.13972° ИГД / 42.10028; 21.13972Координати: 42°06′01″N 21°08′23″E / 42.10028° СГШ; 21.13972° ИГД / 42.10028; 21.13972
Статуснеоперативна
ОператорБарт Енерџи

Градиште — мала хидроелектрана на реката Вардар, сместена на почетокот на Дервенската Клисура, во непосредна близина на селото Јегуновце. Централата го добила името по средновековната тврдина Градиште, која се наоѓа веднаш над нејзе.

МХЕ „Градиште“ е управувана од страна на Барт Енерџи.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „РЕШЕНИЕ ЗА ПРОДОЛЖУВАЊЕ НА ВАЖНОСТА НА РЕШЕНИЕТО ЗА СТЕКНУВАЊЕ НА ПРИВРЕМЕН СТАТУС НА ПОВЛАСТЕН ПРОИЗВОДИТЕЛ“ (PDF). Скопје: Регулаторна комисија за енергетика на Македонија. 4 февруари 2021. Посетено на 9 февруари 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]