Ѓорѓи Христов (фудбалер)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѓорѓи Христов
Лични податоци
Полно име Ѓорѓи Христов
Роден на 30 јануари 1976 (1976-01-30) (47 г.)
Роден во Битола, Југославија
Висина &100000000000001820000001,82 м
Позиција напад
Младинска кариера
1991-1994 ФК Пелистер
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1994–1997 ФК Партизан 61 (21)
1997–2000 ФК Барнсли 45 (8)
2000–2003 ФК НЕЦ Најмеген 55 (18)
2003–2004 ФК Зволе 13 (4)
2004–2005 ФК Данфермлин Атлетик 8 (0)
2005–2006 ФК Дебрецен 2 (0)
2006 ФК Хапоел Назарет 7 (3)
2006–2007 ФК Ники Волос 0 (0)
2007 ФК Олимпијакос Никозија 6 (0)
2007–2008 ФК Ден Бош 27 (8)
2008-2009 ФК Баку 15 (9)
2009-2010 JJK Jyväskylä 9 (1)
Репрезентација
1995–2005 Македонија Македонија 48 (16)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Ѓорѓи Христов (30 јануари 1976, Битола, Македонија) — поранешен македонски фудбалер и фудбалски тренер.

Фудбалска кариера[уреди | уреди извор]

Ѓорѓи Христов е роден на 30 јануари 1976 година во Битола, каде што ја започнал фудбалската кариера. Најпрвин играл во ФК Пелистер од Битола, а потоа променил поголем број клубови во странство, како што се:

Исто така, од 1995 до 2005 година, Христов бил член на Македонската фудбалска репрезентација за која одиграл 48 натпревари и постигнал 16 голови.

Тренерска кариера[уреди | уреди извор]

На 4 октомври 2011 година, Христов ја презел тренерската позиција во ФК Металург Скопје, иако, поради немањето професионална тренерска лиценца, формално како тренер на клубот се водел Александар Влахо. Меѓутоа, по поразот од ФК Шкендија Тетово од 1:5 во реваншот од четврт-финалето на Купот на Македонија, во ноември 2012 година, Христов си поднесол оставка.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Христов поднесе оставка", Дневник, година XVI, број 5022, 23 ноември 2012, стр. 23.