Рокдејл

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рокдејл
Rockdale

Поглед на Паркот на двестегодишнината во Рокдејл
Држава/територија Нов Јужен Велс
Население14,036 (2011)[1]
 • Густина5,85/км2
Основан1887
Пошт. бр.2216
Површина2,4 км2
Местоположба13 км јужно од центарот на Сиднеј
Самоуп. подрачјаград Бајсајд
Црквата „Св. Петка“ во Рокдејл

Рокдејл (англиски: Rockdale) — предградие во јужен Сиднеј, во државата Нов Јужен Велс, Австралија. Сместен е 13 километри јужно од центарот на Сиднеј и е административен центар на град Бајсајд. Зафаќа површина од 2,4 км2 и население од 11.588 жители од кои 948 жители 6.7% Македонци.

Македонска заедница[уреди | уреди извор]

Поради големиот број на Македонци, во местото работат разни македонски културно-рекеативни установи:

Цркви[уреди | уреди извор]

Спорт[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

  • Културно-образовен центар „Илинден“

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]