Рокдејл Сити Санс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ФК Рокдејл Илинден
Rockdale Ilinden
Целосно имеРокдејл Илинден
ПрекариИлинден
Основан1969
СтадионБисентенијал Парк Саут,
Рокдејл
(Капацитет: 6.000)
МенаџерСтив Зориќ
ЛигаНационална премиер лига на Нов Јужен Велс
20201-мо место
Домашни бои
Гостински бои

Рокдејл Иилнден (англиски: Rockdale Ilinden FC) (порано Рокдејл Сити Санс англиски: Rockdale City Suns FC) од 1992 до 2020) е фудбалски клуб во Рокдејл, Сиднеј, Австралија основан од страна на македонски иселеници во Австралија.

Историја[уреди | уреди извор]

Фудбалскиот клуб Рокдејл Илинден е создаден во 1969 година од група македонски Австралијци кои му дадоа на тимот името „Илинден“ што има посебно значење за сите Македонци низ историјата. Првиот претседател на клубот Симон Зипевски ги постави темелите како и починатиот Владе Темелковски кој беше претседател во 1978 година.

На теренот, највисоки моменти требаше да бидат големите финални победи (од различни лиги) во 1984, 2002 и 2006 година. Големиот финален тим на 1984 година Нов Јужен Велс Премиер Лига беше тренер од Илија Такац, освојувајќи 3 –2 над Интер Монаро на Маркони стадион и е цврсто вметнат во сеќавањата на поддржувачите на Рокдајл Илинден.

Беа потребни 18 години за Рокдаил Илинден да се радува на уште една голема финална победа. Во 2002 година, тренерскиот тим на Миле Тодороски и Бил Пиловски го предводеа тимот до неверојатна двојка во Премиер лигата / Шампионат со само 1 пораз на 24 натпревари. Во големото финале, тие би се сретнале со Хајдук Вандерерс (кој Рокдејл го собори 5 гола на 3 само две недели порано во полуфиналето) во многу дождливи и ветровити услови во Спортскиот центар Рокдајл Илинден. Тимот беше капитен на Спасе Најдоски кој го постигна единствениот гол во игра кој за возврат беше победничкиот гол во големото финале пред толпата 3000 на Стадионот Мелита.

Четири години подоцна во 2006 година, Рокдејл Илинден овој пат ќе бараше уште една голема финална победа над Пенит Непан Јунајтед. Рокдајл победи со 1-0 пред толпата 2000 на Мелита стадион. Пенит Непан Јунајтед би се здобила со промоција во Премиер лига на Нов Јужен Велс бидејќи апликацијата на Рокдејл ќе биде одбиена од Фудбал НСВ поради Спортскиот центар Рокдејл Илинден што не ги исполнува специфичните критериуми на стадионот за Премиерлигата.

Фудбалскиот клуб Рокдејл Илинден го водеше широк спектар на тренерски идентитети во текот на нивната историја. Некои од овие тренери беа одлични играчи во нивните денови на играње. Каз Кулак, Арчи Блу, Илија Такац, Ати Абонии, jубо Гојковиќ, Гoffеф Хоггарт, Joнон Флеминг (1980-ти), jубо Јанчев, Бил Пиловски, Манфред Шафер, Ристо Гојковски, Рале Рашиќ, Даг Утјесеновиќ, Бил Темелковски, Бил Бошковски, (1990-ти), Миле Тодороски, Иван Петковиќ, Златко Настевски и сегашниот тренер Мајк Грбевски.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]