Рајна Алексова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рајна Алексова
Роден 25 декември 1882
Битола, Османлиско Царство
Починал 23 јануари 1959(1959-01-23) (возр. 76)
Битола
Занимање фармацевт

Рајна Алексова (Битола, 25 декември 1882 Битола, 23 јануари 1959) била македонски фармацевт. Дипломирала на Фармацевскиот факулет во Лозана, Швајцарија на 17 јули 1906 и со тоа таа е прва жена фармацевт во Македонија. Работела во фамилијарната аптека сместена на „Широк Сокак“ во Битола сè до пензионирањето во 1944 година[1].

Животопис[уреди | уреди извор]

Алексова е родена на 25 декември 1883 година во Битола. Гимназија завршила во Солун, а потоа се запишала на фармацевтскиот факултет во Лозана, Швајцарија. Дипломирала во 1906 година и веднаш по дипломирањето требало да отвори сопствена аптека, со што се судрила со турските закони кои не дозволувале „жените да обавуваат аптекарска професија“. Додека чекала одобрение од турските власти, таа се вработила како милосрдна сестра во државната болница во Ќустендил, Бугарија. Во јуни 1907 таа била преместена во бугарската болница „Евл. Георгиев“ во Цариград, каде работела до февруари 1908 година. Потоа ја напуштила болницата и работела како учителка во женската гимназија во Едрене. Алексова сепак добила дозвола за работа како аптекарка. Така, во 1909 година веќе работела во Битола, во аптеката на својот брат Ристо Алексов, трговец. Алексова подоцна ја откупила аптеката од својот брат и работела во неа до нејзиното пензионирање во 1944 година. Во нејзината аптека ординирале и препишувале лекови познатите лекари Александар Дума, Илија Аждари и Анастас Христиди, и тоа било најдобрата реклама за аптеката. Рајна Алексова починала од насилна смрт во 1959 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. П. Бојаџиевски, Здравството во Битола низ вековите, Битола, 1992