Меѓа (Сливје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Меѓа
археолошко наоѓалиште
Меѓа is located in Археолошки локалитет во Македонија
Меѓа
Меѓа
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°29′39″N 21°22′59″E / 41.49417° СГШ; 21.38306° ИГД / 41.49417; 21.38306Координати: 41°29′39″N 21°22′59″E / 41.49417° СГШ; 21.38306° ИГД / 41.49417; 21.38306
Основни податоци
Име Меѓа
Место Сливје
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Меѓа — археолошки локалитет во прилепското село Сливје. Локалитетот најверојатно претставува некропола, која поради неистраженоста не е датирана. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека југозападно од селото биле видливи стари гробови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998