Богатинец (Секирци)

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
Богатинец
археолошко наоѓалиште
Богатинец is located in Археолошки локалитет во Македонија
Богатинец
Богатинец
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°28′44″N 21°24′45″E / 41.47889° СГШ; 21.41250° ИГД / 41.47889; 21.41250Координати: 41°28′44″N 21°24′45″E / 41.47889° СГШ; 21.41250° ИГД / 41.47889; 21.41250
Основни податоци
Име Богатинец
Место Секирци
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (гроб).svg гроб

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Богатинец — археолошки локалитет во прилепското село Секирци. Локалитетот претставува гроб, но поради неистраженоста не е датиран. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека североисточно од селото бил ископан гроб.[1]


Поврзано[edit | edit source]

Наводи[edit | edit source]

  1. 1,0 1,1 1,2 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавоња, Београд 1998
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.