Бурилово (Пешталево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бурилово
археолошко наоѓалиште
Бурилово is located in Археолошки локалитет во Македонија
Бурилово
Бурилово
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°27′46″N 21°23′48″E / 41.46278° СГШ; 21.39667° ИГД / 41.46278; 21.39667Координати: 41°27′46″N 21°23′48″E / 41.46278° СГШ; 21.39667° ИГД / 41.46278; 21.39667
Основни податоци
Име Бурилово
Место Пешталево
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (неопределено).svg неопределено

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Бурилово — археолошки локалитет во прилепското село Пешталево. Локалитетот поради неистраженоста е од непознат тип и не е датиран. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека јужно од селото во истоимениот потез локалните селани пронаоѓале темели на објекти. До почетокот на 19 век, тука постоело селото Бурилово, па најверојатно се работи за средновековна населба.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавоња, Београд 1998