Старо Гумно (Слепче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Старо Гумно
археолошко наоѓалиште
Старо Гумно is located in Археолошки локалитет во Македонија
Старо Гумно
Старо Гумно
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°30′2″N 21°27′6″E / 41.50056° СГШ; 21.45167° ИГД / 41.50056; 21.45167Координати: 41°30′2″N 21°27′6″E / 41.50056° СГШ; 21.45167° ИГД / 41.50056; 21.45167
Основни податоци
Име Старо Гумно
Место Слепче, Прилепско
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Старо Гумно — археолошки локалитет во прилепското село Слепче. Локалитетот претставува некропола од римско време. Се наоѓа југозападно од манастирот Св. Никола, каде во манастирската нива со површина од половина декар се откриени неколку гробови градени од камени плочи, со ориентација север-југ.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.