Грамаѓе (Браилово)

Координати: 41°28′36″N 21°27′41″E / 41.47667° СГШ; 21.46139° ИГД / 41.47667; 21.46139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грамаѓе

Карта

Местоположба 41°28′36″N 21°27′41″E / 41.47667° СГШ; 21.46139° ИГД / 41.47667; 21.46139
Основни податоци
Место Браилово
Општина Долнени
Тип

 неопределено


Период непознат период
Портал „Археологија“

Грамаѓеархеолошко наоѓалиште во прилепското село Браилово. Наоѓалиштето поради неистраженоста не е датиранo и од непозна тип. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека наоѓалиштето лежи во селското поле, каде се забележувале остатоци од градби.[1]

Поврзано[2][уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.