Крст (Слепче)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°30′2″N 21°27′6″E / 41.50056° СГШ; 21.45167° ИГД / 41.50056; 21.45167Координати: 41°30′2″N 21°27′6″E / 41.50056° СГШ; 21.45167° ИГД / 41.50056; 21.45167
Основни податоци
Место Слепче
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Крстархеолошко наоѓалиште во прилепското село Слепче. Претставува некропола од римско време. Се наоѓа на границата со атарот на селото Браилово, покрај патот за Браилово, каде се најдени надгробни стели од мермер со релјефни претстави.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.