Врба (Дреновци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Врба
археолошко наоѓалиште
Врба is located in Археолошки локалитет во Македонија
Врба
Врба
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°28′5″N 21°32′40″E / 41.46806° СГШ; 21.54444° ИГД / 41.46806; 21.54444Координати: 41°28′5″N 21°32′40″E / 41.46806° СГШ; 21.54444° ИГД / 41.46806; 21.54444
Основни податоци
Име Врба
Место Дреновци
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (неопределено).svg неопределено

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Врба — археолошки локалитет во прилепското село Дреновци. Локалитетот поради неистраженоста највеворајтно претставува населба, чиј период не е датиран. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека високо над селото има голем ивор каде се наоѓаат мноштво гробови и темели од објекти. Според искази на иселеници во Романија, се сметало дека предците на дреновските иселеници живееле во таа средновековна населба.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998
  2. 2,0 2,1 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.