Аџина Бара (Вранче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аџина Бара
археолошко наоѓалиште
Аџина Бара is located in Археолошки локалитет во Македонија
Аџина Бара
Аџина Бара
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°23′36″N 21°22′24″E / 41.39333° СГШ; 21.37333° ИГД / 41.39333; 21.37333Координати: 41°23′36″N 21°22′24″E / 41.39333° СГШ; 21.37333° ИГД / 41.39333; 21.37333
Основни податоци
Име Аџина Бара
Место Вранче
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Аџина Бара — археолошки локалитет во прилепското село Вранче. Локалитетот претставува населба од римско време и среден век. Се наоѓа на 1 км североисточно од селото, покрај мочуришниот терен, каде се среќаваат фрагменти од керамички садови, покривни ќерамиди и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.