Црква Св. Атанас (Мало Мраморани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Св. Атанас
археолошко наоѓалиште
Црква Св. Атанас is located in Археолошки локалитет во Македонија
Црква Св. Атанас
Црква Св. Атанас
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°24′50″N 21°29′15″E / 41.41389° СГШ; 21.48750° ИГД / 41.41389; 21.48750Координати: 41°24′50″N 21°29′15″E / 41.41389° СГШ; 21.48750° ИГД / 41.41389; 21.48750
Основни податоци
Име Црква Св. Атанас
Место Мало Мраморани
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Црква Св. Атанас — археолошки локалитет во прилепското село Мало Мраморани. Локалитетот претставува осамени наоди од римско време. Се наоѓа vо ѕидовите на полуурнатата црква, како и околу неа, каде се наоѓаат голем број антички мермерни сполии (делови од стебла на столбови, стопи и дел од женска статуа).[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.