Црква Св. Атанас (Сенокос)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Св. Атанас
археолошко наоѓалиште
Црква Св. Атанас is located in Археолошки локалитет во Македонија
Црква Св. Атанас
Црква Св. Атанас
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°24′48″N 21°28′10″E / 41.41333° СГШ; 21.46944° ИГД / 41.41333; 21.46944Координати: 41°24′48″N 21°28′10″E / 41.41333° СГШ; 21.46944° ИГД / 41.41333; 21.46944
Основни податоци
Име Црква Св. Атанас
Место Сенокос, Прилепско
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Црква Св. Атанас — археолошки локалитет во прилепското село Сенокос. Локалитетот претставува осамени наоди од римско време. Се наоѓа во ѕидот на селската црква „Св. Атанасиј“, каде од надворешната страна е вѕидана надгробна плоча од мермер со грчки натпис. Во црквата се чува плоча од мермер во облик на медалјон со релјефна претстава на три бисти, а во припратата има две стебла од столбови и дел од архитравна греда од мермер.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.