Над Село (Стровија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Над Село
археолошко наоѓалиште
Над Село is located in Археолошки локалитет во Македонија
Над Село
Над Село
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°33′47″N 21°24′38″E / 41.56306° СГШ; 21.41056° ИГД / 41.56306; 21.41056Координати: 41°33′47″N 21°24′38″E / 41.56306° СГШ; 21.41056° ИГД / 41.56306; 21.41056
Основни податоци
Име Над Село
Место Стровија
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (неопределено).svg неопределено

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Над Село — археолошки локалитет во прилепското село Стровија. Локалитетот поради неистраженоста не е определен и не е датиран. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека над селото, некој од селскиот род Секуловци ископал голем ќуп со преклоп, кој берел еден довар жито. Најверојатно се работи за питос.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998
  2. 2,0 2,1 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.