Црква „Св. Никола“ - Бело Поле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Црква „Св, Никола“ - Бело Поле 4.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Ропотовска
Местоположба
Координати 41°24′27.4″N 21°23′48.4″E / 41.407611° N; 21.396778° E / 41.407611; 21.396778Координати: 41°24′27.4″N 21°23′48.4″E / 41.407611° N; 21.396778° E / 41.407611; 21.396778
Населено место Бело Поле
Општина Долнени
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Завршено 1874
Живопис 1914
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола – главна селска црква во селото Бело Поле.[1] Сместена е во крајниот јужен дел од селото, на височина којашто ѝ дава доминантна положба во однос на остатокот од селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во 1874 година од страна на крушевски мајстори, а била живописана во 1914 година.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа. Кон западната страна е доградена припрата којашто е пониска од висината на храмот. Во црквата се влегува преку припатата која има два влеза — едниот на северната и другиот на западната страна. Објектот на црквата во целост е варосан и е покриен со кров од ќерамиди, додека од јужниот ѕид на припратата се забележува дека била изградена од камен. Материјалот за изградба на црквата е познато дека бил носен од месноста Тумба.[2]

Во дворот на црквата се сместени камбанаријата и селските гробишта. Камбанаријата е со квадратна основа, нејзиниот влез се наоѓа на источната страна, а во горниот дел има по еден отвор на секоја страна. Градена е од тули и во целост е материсана и варосана од надворешната страна.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 19. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Црква „Свети Никола“, село Бело Поле“. OldPrilep. 20 септември 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]