Црква „Св. Јован Крстител“ - Бело Поле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Јован Крстител
Црква „Св. Јован Крстител“ - Бело Поле 2.jpg

Поглед на црквата во изградба

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Ропотовска
Местоположба
Координати 41°24′50.3″N 21°24′43.7″E / 41.413972° N; 21.412139° E / 41.413972; 21.412139Координати: 41°24′50.3″N 21°24′43.7″E / 41.413972° N; 21.412139° E / 41.413972; 21.412139
Населено место Бело Поле
Општина Долнени
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Јован Крстител
Изградба 15 декември 2013
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Јован Крстител – манастирска црква во изградба на Белополскиот манастир.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата започнала да се гради со осветувањето на темелите за изградба на манастирот од страна на Митрополит Преспанско-пелагониски г. Петар на 15 декември 2013 година.[1]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата се очекува да биде крстокуполен храм со цилиндрична купола и полукружна апсида на источната страна. Куполата содржи осум монофори. Влезот се очекува да биде сместен на западната страна. Објектот се гради од тули и е покриен со кров од ќерамиди.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]