Ропотовска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ропотовска парохија — македонска православна парохија, дел од Прилепското архијерејско намесништво на Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА. Парохијата е со седиште во црквата „Св. Троица“ во прилепското село Ропотово. Парохиски свештеник е ереј Благоја Трајкоски.[1]

Во составот на ова парохија се селата: Ропотово, Лажани, Кутлешево, Сарандиново, Дебреште, Кошино, Крапа, Бело Поле, Вранче, Средорек, Новоселани и Заполжани.

Цркви и манастири[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[2] Можно е списокот да не е целосен:

име населено место изградена слика
Црква „Св. Троица“
(главна парохиска црква)
Ропотово 1859 Црква „Св. Троица“ - Ропотово 4.jpg
Црква „Св. Атанасиј“
(манастирска црква)
Ропотово 10 октомври 2016 Црква „Св. Атанасиј“ - Ропотово.jpg
Параклис „Св. Архангел Михаил“ Ропотово 17 јуни 2008 Црква „Св. Архангел Михаил“ - Ропотово 2.jpg
Црква „Св. Никола“ Лажани 1989 Црква „Св. Никола“ - Лажани.jpg
Црква „Св. Ѓорѓи“ Дебреште 1932 Црква „Св. Ѓорѓи“ - Дебреште.jpg
Црква „Св. Никола“ Кошино Црква „Св. Никола“ - Кошино.jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Кошино Црква „Св. Атанасиј“ - Кошино.jpg
Црква „Св. Димитриј“ Кошино
Црква „Св. Никола“ Крапа Црква „Св. Никола“ - Крапа 2.jpg
Параклис „Св. Недела“ Крапа Црква „Св. Недела“ - Крапа.jpg
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Крапа 1960 Манастирска црква „Св. Богородица“ - Крапа.jpg
Црква „Св. Никола“ Бело Поле 1874 Црква „Св, Никола“ - Бело Поле 4.jpg
Црква „Св. Јован Крстител“
(манастирска црква)
Бело Поле 15 декември 2013 Црква „Св. Јован Крстител“ - Бело Поле 2.jpg
Црква „Св. Никола“ Вранче 1874 Црква Св. Никола-Вранче.jpg
Црква „Воведение на Пресвета Богородица“ Средорек XIX век
Црква „Св. Ѓорѓи“ Новоселани 1837 Црква „Св. Ѓорѓи“ - Новоселани, Прилепско 6.jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Заполжани

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ропотовска парохија“. Преспанско-пелагониска епархија. Посетено на 5 февруари 2020.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°27′06.3″N 21°22′24.2″E / 41.451750° СГШ; 21.373389° ИГД / 41.451750; 21.373389