Црква „Св. Атанасиј“ - Гостиражни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Црква „Св. Атанасиј“ - Гостиражни 3.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Долненско-секиречка
Местоположба

Карта

Координати 41°33′15.1″N 21°25′56.5″E / 41.554194° СГШ; 21.432361° ИГД / 41.554194; 21.432361Координати: 41°33′15.1″N 21°25′56.5″E / 41.554194° СГШ; 21.432361° ИГД / 41.554194; 21.432361
Место Гостиражни
Општина Долнени
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Атанасиј Александриски
Архитектонски опис

Свети Атанасиј – главна селска црква во селото Гостиражни.[1][2] Сместена е во источниот дел од селото.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа со мала полукружна апсида на источната страна. Кон западната страна е доградена припрата чија влезна врата се наоѓа на северната страна. Храмот е изграден од варовник и е покриен со кров од ќерамиди.

Дворот на црквата е ограден со камена ограда и во него се сместени камбанаријата и христијанските селски гробишта. Камбанаријата е со квадратна основа и се издига над влезната порта од дворот на црквата. Нејзиниот горен дел, сместен над влезната порта од дворот, е ограден.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 18. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Црква „Св. Атанас“, село Гостиражни“. OldPrilep. 15 јуни 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]