Црква „Св. Јован Крстител“ - Небрегово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Јован Крстител
Црква „Св. Јован Крстител“ - Небрегово 8.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Варошка
Местоположба
Координати 41°27′41.2″N 21°34′13.9″E / 41.461444° N; 21.570528° E / 41.461444; 21.570528Координати: 41°27′41.2″N 21°34′13.9″E / 41.461444° N; 21.570528° E / 41.461444; 21.570528
Населено место Небрегово
Општина Долнени
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Јован Крстител
Завршено 1970
Осветување 17 мај 1992
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Јован Крстител – манастирска црква на Небреговскиот манастир.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во 1970 година по барање на селскиот црковен одбор на место каде што во минатото се наоѓала постара црква. Темелите на новоизградената црква биле осветени на 17 мај 1992 година.[2] На камбанаријата има ктиторски натпис од кој се забележува дека била изградена во 2014 година.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа со полукружна апсида на источната страна. Глсавниот влез се наоѓа на западната страна, а храмот има и спореден влез на јужната страна. Над главниот влез има ниша со фреска на којашто е претставен Свети Јован Крстител. Внатрешноста на црквата е делумно зографисана, а иконостасот содржи икони во три реда.

Камбанаријата на црквата се наоѓа непосредно пред главниот влез на храмот. Таа има квадратна основа и се состои од два дела. Долниот во целост е застаклен, додека горниот дел е отворен и ограден со метална ограда. Од другата страна на црквата, непосредно до апсидата, се наоѓа археолошкото наоѓалиште Манастириште, каде што се среќаваат остатоци од ранохристијанска базилика.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 19. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Манастир „Свети Јован Крстител“, село Небрегово“. OldPrilep. 25 мај 2012.
  3. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]