Црква „Св. Ѓорѓи“ - Слепче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Црква „Св. Ѓорѓи“ - Слепче 6.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Долненско-секиречка
Местоположба
Координати 41°30′04.4″N 21°27′07.3″E / 41.501222° СГШ; 21.452028° ИГД / 41.501222; 21.452028Координати: 41°30′04.4″N 21°27′07.3″E / 41.501222° СГШ; 21.452028° ИГД / 41.501222; 21.452028
Место Слепче (Прилепско)
Општина Долнени
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Георги
Завршено XVII-XVIII век
Живопис XVII-XVIII век
Архитектонски опис

Свети Ѓорѓи – главна селска црква во селото Слепче.[1] Сместена е во северниот дел од селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена и живописана во периодот од XVII-XVIII век, а била обновена во XIX век.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата е еднокорабна со правоаголна основа и полукружна апсида на источната страна.[2] Кон западниот ѕид на црквата е доградена припрата со два влеза — еден на западната и еден на јужната страна. На јужната страна од храмот има ниша со фреска во лоша состојба. Објектите на црквата и прилепениот помошен објект во целост се обоении во бела боја и се покриени со кров од ќерамиди.

Во дворот на црквата има уште еден помошен објект, а во него се сместени и селските гробишта.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 18. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Црква „Свети Георгиј“, село Слепче“. OldPrilep. 26 јануари 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]