Црква „Св. Никола“ - Вранче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Црква Св. Никола-Вранче.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Ропотовска
Местоположба

Координати 41°23′36″N 21°22′25″E / 41.39333° СГШ; 21.37361° ИГД / 41.39333; 21.37361Координати: 41°23′36″N 21°22′25″E / 41.39333° СГШ; 21.37361° ИГД / 41.39333; 21.37361
Место Вранче
Општина Долнени
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1874
Архитектонски опис

Свети Никола — главна селска црква во селото Вранче.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата „Св. Никола“ е изградена 1874 година, датум што стои над влезната врата од западната страна, на којашто се наоѓа фреска на ѕидот со Богородица која во своите раце го држи Исус Христос. Црквата има уште една, помала врата, која се наоѓа на јужната страна. Над оваа врата се наоѓа претставата на Св. Никола. Црквата претставува еднокорабна градба, со петтострана аписида од надвор и галерија на кат на западната страна. На западната страна има и трем, до кој се наоѓа камбанарија.[1]

Градител бил Петре Дебранец (Дебрели), која и ја живописал црквата заедно со неговиот син Глигур Дебранин. Црквата била реставрирана 1926 година од Милан М. Дукиќ од мијачкото Осој. Во црквата има повеќе икони потпишани од познатиот прилепски сликар Адамче Зограф (Адамче Најдов, Адамче Јанов, Адамче живописец). Исто така, своевремено поседувала богата библиотека со црковни книги. Најголемиот дел од нив биле донесени за потребите на месното население од Русија во XIX век.

Денес во дворот на црквата има два гроба. Едниот е пред самиот влез на црквата од западната страна, но е оштетен и нечитлив. Вториот, означен само со еден камен, според усните кажувања на селаните му припаѓа на Велјан Ковилоски.[2] Според Археолошката карта на Македонија, црквата Св. Никола во Вранче е означена и како археолошко наоѓалиште, при што е наведено дека пред влезот во истата, од западната страна се наоѓаат повеќе антички споменици од мермер, и тоа надгробни стели, делови од стебла на столбови и друго.[3]

На надворешната страна од запад, над тремот е поставена камена плоча со која се соопштува дека покојните Блашко и Васил Трајкови подариле два камени диреци за камбанаријата.

Црквата „Св. Никола“ во Вранче е една од поголемите селски цркви во околината на Прилеп, која потекнува од XIX век.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ангелески, Златко (април 2017). „Ропотовска парохија (прв дел)“. Вистина: гласник на Преспанско-Пелагониската епархија. 93: 27.
  2. Ковилоски, Славчо (2011). Ракописи од село Вранче, Прилепско (евидентирање на делата). Скопје: Академски печат. стр. 3–6. ISBN 978-608-231-034-3. Проверете ја вредноста |isbn=: invalid character (help).
  3. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286. Проверете ја вредноста |isbn=: invalid character (help).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]