Луцерка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Луцерка
75 Medicago sativa L.jpg
Medicago sativa
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Евдикоти
Нерангирано: Розиди
Ред: Бобовидни
Семејство: Пеперугоцветни
Род: Луцерка
Вид: Луцерка
Биномен назив
Medicago sativa
L.[1]
Подвидови

Medicago sativa subsp. ambigua (Trautv.) Tutin
Medicago sativa subsp. microcarpa Urban
Medicago sativa subsp. sativa L.
Medicago sativa subsp. varia (T. Martyn) Arcang.

Луцерка (науч. Medicago sativa) е едно од најраспронатите индустриски растенија. Во Македонија е познато и под името детелина и турцизмот јонџа.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]