Луцерка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Луцерка
75 Medicago sativa L.jpg
Medicago sativa
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Евдикоти
Нерангирано: Розиди
Ред: Бобовидни
Семејство: Пеперугоцветни
Род: Луцерка
Вид: Луцерка
Биномен назив
Medicago sativa
L.[1]
Подвидови

Medicago sativa subsp. ambigua (Trautv.) Tutin
Medicago sativa subsp. microcarpa Urban
Medicago sativa subsp. sativa L.
Medicago sativa subsp. varia (T. Martyn) Arcang.

Луцерка (науч. Medicago sativa) е едно од најраспронатите индустриски растенија. Во Македонија е познато и под името детелина и турцизмот јонџа.

Во 2007 г. во Македонија луцерката се одгледувала на вкупна површина од 13.709 хектари.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Medicago sativa – ILDIS LegumeWeb“. ildis.org. Посетено на 7 март 2008.
  2. Површина на фуражни растенија, Попис на земјоделството 2007 — база МАКСтат, Државен завод за статистика на РМ

Надворешни врски[уреди | уреди извор]