Џорџ Харисон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џорџ Харисон
Харисон во посета на Овалната Просторија во 1974
Харисон во посета на Овалната Просторија во 1974
Основни податоци
Роден(а)25 февруари 1943
Англија Ливерпул, Англија
ПотеклоЛиверпул, Велика Британија
Умрел(а)29 ноември 2001
(возраст 58)
САД Њујорк, САД
Жанр(ови)Рок/Поп
Занимање/њапејач, текстописец, гитарист, уметник
Инструмент(и)Гитара, Хармоника, Пијано, Бас
Години активност1958 - 2001
Прод. куќа/ќиParlophone, Capitol, Apple, Vee-Jay, EMI, Dark Horse Records
Сродни групиБитлс
Пластик Оно Бенд
Травелинг Вилберис
Веб-местоGeorgeHarrison.com
Значаен/јни инструмент(и)
Rickenbacker со 12 жици
Gretsch
Психоделичен обоен Стратоакстер
(со прекар "Роки")

Џорџ Харисон, МБЕ (25 февруари 194329 ноември 2001) е англиски рок гитарист, пејач, текстописец, автор и ситарист, добитник на оскар и Греми, најпознат како водечки гитарист на легендарните Битлси. По распадот на групата, Харисон има успешна кариера како соло-изведувач, а подоцна и како член на Травелинг Вилберис, каде ги добива псевдонимите Нелсон и Спајк Вилбери. Исто така работи и како филмски продуцент, преку својата продукциска куќа Handmade Films, која вклучува работа со личности од типот на Мадона и членовите на групата Монти Пајтон, на чиј хумор Џорџ бил особен обожавател.

Рангиран е на 21то место на списокот на 100 најголеми гитаристи на сите времиња Архивирано 5 јули 2007 г. според списанието Rolling Stone.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со: