Мајкл Даглас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
М. Даглас на конференција за печатот во Лас Вегас, 2008 г.
М. Даглас на Светскиот економски форум во Давос, 2007. год.

Мајкл Кирк Даглас (англиски: Michael Kirk Douglas; 1944) - американски филмски глумец.

Животопис[уреди | уреди извор]

М. Даглас во Келн, 1997 г.

Мајкл Даглас е оженет со глумицата Кетрин Зета Џонс, со која има две деца: синот Дилан и ќерката Керис.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Мајкл Даглас има добиено четири награди „Оскар“ и четири награди „Златен глобус“. За улогата на Либерачи во тв-филмот „Зад канделабрите“ ја добил наградата „Еми“.[1]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Наташа Спирова-Серафимова, „Пачино Ужива со 40 години помлада девојка, Бриџис му се посвети на будизмот“, Антена, број 887, 26.6.2015, стр. 10-11.