Прејди на содржината

Васил Пујовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Васил Пујовски
Роден 1 октомври 1946
Д’мбени
Починал 8 септември 2019
Скопје

Васил Пујовски (1 октомври 1946 - 8 септември 2019) — драмски писател и поет за деца и за возрасни.

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден е Д’мбени, Костурско. Завршил Филозофски факултет во Скопје. Вработен во Македонската телевизија. Член на ДПМ од 1968 година.[1]

Творештво[уреди | уреди извор]

 • Светот на детскиот сон (поезија за деца, 1967)
 • Пред божји суд (поезија, 1969)
 • Кат Патон (поема за деца, 1972)
 • Мижете да ве лажам (поезија за деца 1985)
 • Ајде да се дружиме (тв-серија за деца, 1985)
 • Сркај-кркај (поезија за деца, 1988)
 • Било-не било (сказна, 1989)
 • Кралот Кускуле први (драма, 1992)
 • Дајте музика (поезија за деца, 1994)
 • Прва лига (поезија за деца, 1995)
 • Ѕвездено дете (избор поезија, 1999)
 • Ѕверка без мерка (поезија за деца, 2000)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Македонски писатели/Macedonian writers, Друштво на писатели на Македонија, 2004, стр. 219.