Македонска граматика (1946)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Македонска граматика
Кепески-002 naslovna.jpg
Насловна корица на Македонската граматика
АвторКруме Кепески
ЗемјаНародна Република Македонија
Јазикмакедонски
Жанробразовен
ИздавачДржавно книгоиздателство на Македонија
Издадена
1946
Страници78

„Македонска граматика“граматика на македонскиот јазик од Круме Кепески одобрено од Министерството за народна просвета со решение бр. 343 од 24 јануари 1946 година[1]

Содржина[уреди | уреди извор]

Правописот содржи дванаесет глави: [1]

 • Увод
 • Фонетика
 • Етимологија
 • Морфологија
 • Именки
 • Придавки
 • Броеви
 • Заменки
 • Глаголи
 • Неменливи зборови
 • Синтакса
 • Интерпункција

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Македонска граматика“ (PDF). МАНУ. Посетено на 27 јануари 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]