Лазар Марковиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лазар Марковиќ
Лични податоци
Роден на 2 март 1994(1994-03-02)(30 г.)
Роден во Чачак, Србија
Држава Србија Србија
Висина &100000000000001750000001,75 м
Позиција крило
Клупски податоци
Сегашен клуб Фулам Фулам
Број 30
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2011-2013 Партизан Партизан 46 (13)
2013-2014 Бенфика Бенфика 26 (5)
2014-2019 Ливерпул Ливерпул 19 (2)
2015-2016Фенербахче Фенербахче 14 (0)
2016-2017Спортинг Лисабон Спортинг Лисабон 6 (1)
2017Хал Сити Хал Сити 12 (2)
2018Андерлехт Андерлехт 8 (1)
2019- Фулам Фулам 1 (0)
Репрезентација
2012- Србија Србија 22 (3)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Лазар Марковиќсрпски фудбалер, крило на Фулам и на српската репрезентација.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Кариерата ја започнал во белградски Партизан, каде што играл од 2011 до 2013 година. По две години поминати во Партизан, Марковиќ преминал во португалската Бенфика, каде што одиграл одлична сезона, што му донела трансфер во Ливерпул, кој чинел ги чинел црвените 25 милиони евра.

Во првата сезона во Ливерпул не ги задоволил стандардите на тренерот Брендон Роџерс, па поради тоа во наредната сезона 2015-2016 бил испратен на позајмица во турскиот Фенербахче. По една година помината на Босфорот, Марковиќ се вратил на Енфилд, но веднаш бил испратен на позајмица во Спортинг од Лисабон, откако не ги задоволил критериумите на новиот тренер Јирген Клоп. Во Спортинг Лисабон одиграл само една полусезона, а од јануари 2017 е член на англискиот Хал Сити како позејмен играч.