Фудбалска лига на Англија Еден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лига Еден
ЗемјаАнглија Англија
КонфедерацијаУЕФА
Основана2004
1992–2004 (Втора Дивизија)
1958–1992 (Трета Дивизија)
1921–1958 (Трета Дивизија Север/Југ)
1920–1921 (Трета Дивизија)
Број на клубови24
Нивоа на пирамида3
Промоција воЧемпионшип (второ ниво)
Испаѓање воЛига Два (четврто ниво)
Домашен купФА Куп
Тековен првакВиган Атлетик Виган Атлетик (3. титула)
(2020-2021)
Најмногу титулиВиган Атлетик Виган Атлетик
(3 титули)
ТВ партнериСкај Спортс
Мрежно местоefl.com/sky-bet-league-one/
Фудбалска лига на Англија Еден 2022-2023

Фудбалска лига на Англија Еден или позната само како Лига Еден (поради спонзорски причини уште се нарекува и Скај Бет Лига Еден) е втора највисока дивизија во Фудбалската лига на Англија, после Чемпионшип, и третото ниво севкупно во англискиот лигашки фудбалски систем, после Премиер лигата и Чемпионшип.

Првото издание на Лига Еден било во сезоната 2004–2005. Претходно лигата била позната накратко како Втора дивизија на фудбалската лига на Англија и многу подолго, пред формирањето на Премиер лигата, како Трета дивизија на фудбалската лига на Англија.

Лигата содржи 24 клубови кои играат помеѓу себе двапати. Првите два клуба на крајот од сезоната, заедно со победникот на плејофот, добиваат промоција во Чемпионшип, додека последните четири клуба на табелата испаѓаат во Лига Два. Последен шампион на лигата е Виган Атлетик, кој бил победник во сезоната 2021-2022.

Историја[уреди | уреди извор]

Сегашната деноминација била применета во 2004 за да ја замени преодната Втора дивизија, назив кој се користел од 1993 до 2003, наместо класичната Трета дивизија, име со кое категоријата била позната од 1920 до 1992.

Третата дивизија - Југ била инаугурирана во 1920 година, кога фудбалската лига одлучила да се прошири на југот на Англија (област на земјата каде што дотогаш имало многу малку екипи) и со тоа избрале во своите редови 22 нови клубови од Јужната лига. Ова довело до протести од неколку северни клубови, кои исто така се пријавиле да се приклучат, и на тој начин следната година била формирана подеднакво нова лига - Трета дивизија - Север - со 20 клубови. Во 1923 година, бројот на клубови и на северот, исто така, се зголемил на 22 (колку што имала и Третата дивизија - Југ), а во 1950 двете лиги имале по 24 учесници. Само победниците од двете групи имале пристап до повисоката дивизија и тоа ја отежнувало многу промоцијата во Втората дивизија.

Во 1958 било одлучено наместо досегашните две лиги да се воведе единствената група во ова ниво на натпреварување, создавајќи една лига позната само како Трета дивизија, додека исклучените клубови биле собрани во нова Четврта дивизија. Така, местата кои воделе во повисок ранг станале две, додека за да се смират негодувањата на клубовите кои биле спуштени во четвртото ниво, биле утврдени дури четири испаѓања од Третата дивизија. Во 1974 механизмот бил оживеан со трета промоција, која од 1987 година се добива преку систем на играње плејоф.

Во 2013 година биле усвоени правилата елаборирани од УЕФА, кои се однесуваат на финансиски фер-плеј, кои наметнуваат фиксна граница на дозволени трошоци за потпишување на играчите со клубовите.[1]

Правила[уреди | уреди извор]

Во Лига Еден се натпреваруваат 24 екипи кои играат меѓусебно во Бергеров систем, со први и реванш натпревари, за вкупно 46 кола. По 3 поени се доделуваат за секоја победа, по 1 поен за нерешено и без поени за пораз. Во случај на ист број бодови на крајот од сезоната, за формулирање на конечниот пласман се земаат предвид следните критериуми: гол-разлика, поголем број на постигнати голови, посебен пласман во меѓусебните дуели меѓу засегнатите екипи, поголем број на победи, поголем број на голови дадени во гости, фер-плеј и доколку е се тоа изедначено на крајот ќе се игра плејоф натпревар.[2]

Првопласираниот тим на крајот од сезоната ќе биде крунисан за шампион на Лига Еден и добива промоција во Чемпионшип, заедно со второпласираната екипа и победникот на плејофот, во кои учествуваат екипите кои завршуваат од 3-тото до 6-тото место во регуларниот дел од сезоната. Последните четири екипи испаѓаат во Лига Два.

Формула по која се игра плејофот

  • Полуфинале:
    • 4. место - 5. место
    • 3. место - 6. место

Двомеч со прв натпревар и реванш, кој најпрво се игра на домашниот терен на полошо пласираната екипа во поредокот, додека подобро пласираната екипа ќе игра на домашен терен во реваншот. Во случај на еднаков број на голови во збирот од двата натпревари (не се применува правилото гол во гости), се играат продолженија и евентуално доколку е потребно ќе се изведуваат пенали.

  • Финале:
    • Победникот од полуфинале 1 - Победникот од полуфинале 2

Еден натпревар, се игра на неутрален терен. Во случај на нерешено, се играат продолженија и евентуално доколку е потребно ќе се изведуваат пенали.

Екипи во сезоната 2022-2023[уреди | уреди извор]

Клуб Град Стадион Капацитет
Акрингтон Стенли Акрингтон Стенли Акрингтон Краун Граунд 5,057
Барнсли Барнсли Барнсли Оуквел 23,287
Бартон Албион Бартон Албион Бартон на Трент Пирели 6,912
Болтон Болтон Болтон Јуниверзити оф Болтон 28,723
Бристол Роверс Бристол Роверс Бристол Меморијал 12,300
Викомб Вондерерс Викомб Вондерерс Хај Викомб Адамс Парк 9,448
Дарби Каунти Дарби Каунти Дарби Прајд Парк 33,597
Ексетер Сити Ексетер Сити Ексетер Сент Џејмс Парк 8,696
Ипсвич Таун Ипсвич Таун Ипсвич Портман Роуд 30,311
Кембриџ Јунајтед Кембриџ Јунајтед Кембриџ Аби 8,127
Линколн Сити Линколн Сити Линколн Стедиум ЛНЕР 10,120
МК Донс МК Донс Милтон Кинс Стедиум МК 30,500
Морекамб Морекамб Морекамб Мазума 6,476
Оксфорд Јунајтед Оксфорд Јунајтед Оксфорд Касам 12,400
Питерборо Јунајтед Питерборо Јунајтед Питерборо Лондон Роуд 14,793
Плимут Плимут Плимут Хом Парк 18,600
Порт Вејл Порт Вејл Стоук на Трент (Барслем) Вејл Парк 19,052
Портсмут Портсмут Портсмут Фратон Парк 19,670
Флитвуд Таун Флитвуд Таун Флитвуд Хајбери 5,327
Форест Грин Форест Грин Нејлсворт Њу Лон 5,147
Чарлтон Чарлтон Лондон (Чарлтон) Вели 27,111
Челтнем Таун Челтнем Таун Челтнем Џони-Рокс 7,066
Шефилд Венздеј Шефилд Венздеј Шефилд Хилсборо 39,732
Шрусбери Шрусбери Шрузбери Монтгомери Вотерс Мидоу 9,875

Шампиони и промоции[уреди | уреди извор]

Сезона Шампиони Второ место Победник на плејофот
2004-05 Лутон Таун Лутон Таун Хал Сити Хал Сити Шефилд Венздеј Шефилд Венздеј
2005-06 Саутенд Јунајтед Саутенд Јунајтед Колчестер Јунајтед Колчестер Јунајтед Барнсли Барнсли
2006-07 Сканторп Јунајтед Сканторп Јунајтед Бристол Сити Бристол Сити Блекпул Блекпул
2007-08 Свонзи Сити Свонзи Сити Нотингем Форест Нотингем Форест Донкастер Роверс Донкастер Роверс
2008-09 Лестер Сити Лестер Сити Питерборо Јунајтед Питерборо Јунајтед Сканторп Јунајтед Сканторп Јунајтед
2009-10 Норич Сити Норич Сити Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед Милвол Милвол
2010-11 Брајтон Брајтон Саутхемптон Саутхемптон Питерборо Јунајтед Питерборо Јунајтед
2011-12 Чарлтон Чарлтон Шефилд Венздеј Шефилд Венздеј Хадерсфилд Хадерсфилд Таун
2012-13 Донкастер Роверс Донкастер Роверс Борнмут Борнмут Јовил Таун Јовил Таун
2013-14 Вулверхемптон Вулверхемптон Брентфорд Брентфорд Ротерам Јунајтед Ротерам Јунајтед
2014-15 Бристол Сити Бристол Сити МК Донс МК Донс Престон Престон
2015-16 Виган Атлетик Виган Атлетик Бартон Албион Бартон Албион Барнсли Барнсли
2016-17 Шефилд Јунајтед Шефилд Јунајтед Болтон Болтон Милвол Милвол
2017-18 Виган Атлетик Виган Атлетик Блекбурн Роверс Блекбурн Роверс Ротерам Јунајтед Ротерам Јунајтед
2018-19 Лутон Таун Лутон Таун Барнсли Барнсли Чарлтон Чарлтон
2019-20 Ковентри Ковентри Сити Ротерам Јунајтед Ротерам Јунајтед Викомб Викомб Вондерерс
2020-21 Хал Сити Хал Сити Питерборо Јунајтед Питерборо Јунајтед Блекпул Блекпул
2021-22 Виган Атлетик Виган Атлетик Ротерам Јунајтед Ротерам Јунајтед Сандерленд Сандерленд

Успешност по клубови[уреди | уреди извор]

Клуб Титули Сезони
Виган Атлетик Виган Атлетик 3 2015-2016, 2017-2018, 2021-2022
Лутон Таун Лутон Таун 2 2004-2005, 2018-2019
Брајтон Брајтон 1 2010-2011
Бристол Сити Бристол Сити 1 2014-2015
Чарлтон Чарлтон 1 2011-2012
Ковентри Ковентри Сити 1 2019-2020
Донкастер Роверс Донкастер Роверс 1 2012-2013
Хал Сити Хал Сити 1 2020-2021
Лестер Сити Лестер Сити 1 2008-2009
Норич Сити Норич Сити 1 2009-2010
Сканторп Јунајтед Сканторп Јунајтед 1 2006-2007
Шефилд Јунајтед Шефилд Јунајтед 1 2016-2017
Саутенд Јунајтед Саутенд Јунајтед 1 2005-2006
Свонзи Сити Свонзи Сити 1 2007-2008
Вулверхемптон Вулверхемптон 1 2013-2014

Статистика[уреди | уреди извор]

Пласмани[уреди | уреди извор]

Клуб Вкупно сезони Прва сезона Последна сезона Пласмани по сезони
2004–05
2005–06
2006–07
2007–08
2008–09
2009–10
2010–11
2011–12
2012–13
2013–14
2014–15
2015–16
2016–17
2017–18
2018–19
2019–20
2020–21
2021–22
2022–23
Акрингтон Стенли Акрингтон Стенли 5 2018-2019 2022-2023 14 17 11 12 -
AФК Вимблдон AФК Вимблдон 6 2016-2017 2021-2022 15 18 20 20 19 23
Барнсли Барнсли 6 2004-2005 2022-2023 13 5 11 6 2 -
Блекбурн Роверс Блекбурн Роверс 1 2017-2018 2017-2018 2
Блекпул Блекпул 8 2004-2005 2020-2021 16 19 3 22 12 10 13 3
Болтон Болтон 4 2016-2017 2022-2023 2 23 9 -
Борнмут Борнмут 7 2006-2007 2014-2015 8 17 19 21 6 11 2
Брадфорд Сити Брадфорд Сити 9 2006-2007 2020-2021 11 11 22 11 7 5 5 11 24
Брентфорд Брентфорд 8 2004-2005 2013-2014 4 3 24 9 11 9 3 2
Брајтон Брајтон 5 2006-2007 2010-2011 18 7 16 13 1
Бристол Сити Бристол Сити 5 2004-2005 2014-2015 7 9 2 12 1
Бристол Роверс Бристол Роверс 10 2007-2008 2022-2023 16 11 11 22 10 13 15 14 24 -
Бартон Албион Бартон Албион 6 2015-2016 2022-2023 2 9 12 16 16 -
Бери Бери 6 2011-2012 2019-2020 14 22 16 19 24 24
Виган Атлетик Виган Атлетик 4 2015-2016 2021-2022 1 1 20 1
Викомб Вондерерс Викомб Вондерерс 6 2009-2010 2022-2023 22 21 17 3 6 -
Волсол Волсол 14 2004-2005 2018-2019 14 24 12 13 10 20 19 9 13 14 3 14 19 22
Вулверхемптон Вулверхемптон 1 2013-2014 2013-2014 1
Даг енд Ред Даг енд Ред 1 2010-2011 2010-2011 21
Дарби Каунти Дарби Каунти 1 2022-2023 2022-2023 -
Донкастер Роверс Донкастер Роверс 12 2004-2005 2022-2023 10 8 11 3 1 13 21 15 6 9 14 22
Ексетер Сити Ексетер Сити 4 2009-2010 2022-2023 18 8 23 -
Ипсвич Таун Ипсвич Таун 4 2019-2020 2022-2023 11 9 11 -
Карлајл Јунајтед Карлајл Јунајтед 8 2006-2007 2013-2014 8 4 20 14 12 8 17 22
Кембриџ Јунајтед Кембриџ Јунајтед 2 2021-2022 2022-2023 14 -
Ковентри Ковентри Сити 7 2012-2013 2019-2020 15 18 17 8 23 8 1
Колчестер Јунајтед Колчестер Јунајтед 10 2004-2005 2015-2016 15 2 12 8 10 10 20 16 19 23
Кроули Таун Кроули Таун 3 2012-2013 2014-2015 10 14 22
Кру Александра Кру Александра 9 2006-2007 2021-2022 13 20 22 13 19 20 24 12 24
Лејтон Ориент Лејтон Ориент 9 2006-2007 2014-2015 20 14 14 17 7 20 7 3 23
Лестер Сити Лестер Сити 1 2008-2009 2008-2009 1
Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед 3 2007-2008 2009-2010 5 4 2
Линколн Сити Линколн Сити 4 2019-2020 2022-2023 16 5 17 -
Лутон Таун Лутон Таун 3 2004-2005 2018-2019 1 24 1
Милвол Милвол 6 2006-2007 2016-2017 10 17 5 3 4 6
МК Донс МК Донс 15 2004-2005 2022-2023 20 22 3 12 5 5 8 10 2 12 23 19 13 3 -
Морекамб Морекамб 2 2021-2022 2022-2023 19 -
Нортхемптон Таун Нортхемптон Таун 6 2006-2007 2020-2021 14 9 21 16 22 22
Норич Сити Норич Сити 1 2009-2010 2009-2010 1
Нотингем Форест Нотингем Форест 3 2005-2006 2007-2008 7 4 2
Нотс Каунти Нотс Каунти 5 2010-2011 2014-2015 19 7 12 20 21
Рексам Рексам 1 2004-2005 2004-2005 22

Учества[уреди | уреди извор]

Во досегашните 19 одиграни сезони на првенството, учествувале 75 клубови. Клубовите (24) кои учествуваат во актуелната сезона Лига Еден 2022-2023 се означени со болд.

Учества на клубовите во Лига Еден во број на сезони:

Најдобри стрелци по сезони[уреди | уреди извор]

Сезона Најдобар стрелец Клуб Голови
2004–2005 Северна Ирска Стјуарт Елиот Хал Сити Хал Сити 27
Англија Дин Виндас Брадфорд Сити Брадфорд Сити
2005–2006 Велс Фреди Иствуд Саутенд Јунајтед Саутенд Јунајтед 23
Англија Били Шарп Сканторп Јунајтед Сканторп Јунајтед
2006–2007 Англија Били Шарп Сканторп Јунајтед Сканторп Јунајтед 30
2007–2008 Тринидад и Тобаго Џејсон Скотланд Свонзи Сити Свонзи Сити 24
2008–2009 Ирска Сајмон Кокс Свиндон Таун Свиндон Таун 29
Англија Рики Ламберт Бристол Роверс Бристол Роверс
2009–2010 Англија Рики Ламберт Саутхемптон Саутхемптон 30
2010–2011 Шкотска Крег Макаил-Смит Питерборо Јунајтед Питерборо Јунајтед 27
2011–2012 Шкотска Џордан Роудс Хадерсфилд Хадерсфилд Таун 36
2012–2013 Ирска Пади Мејден Јовил Таун Јовил Таун 24
2013–2014 Англија Сам Болдок Бристол Сити Бристол Сити 24
2014–2015 Англија Џо Гарнер Престон Престон 26
2015–2016 Северна Ирска Вил Григ Виган Атлетик Виган Атлетик 25
2016–2017 Англија Били Шарп Шефилд Јунајтед Шефилд Јунајтед 30
2017–2018 Англија Џек Мериот Питерборо Јунајтед Питерборо Јунајтед 27
2018–2019 Ирска Џејмс Колинс Лутон Таун Лутон Таун 25
2019–2020 Англија Ајван Тони Питерборо Јунајтед Питерборо Јунајтед 24[b]
2020–2021 Англија Џонсон Кларк-Харис Питерборо Јунајтед Питерборо Јунајтед 31
2021–2022 Ирска Вил Кин Виган Атлетик Виган Атлетик 26

b Во 35 натпревари. Сезоната била скратена поради коронавирус

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „League agrees to new UEFA financial regulations“ (англиски). BBC Sport. 10 јули 2011.
  2. „EFL Regulations Section 3 – The League; subsection 9 – Method of Determining League Positions“ (англиски). EFL. Архивирано од изворникот на 18 мај 2018. Посетено на 11 октомври 2020. Занемарен непознатиот параметар |dead-link= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]