ФК Транмир Роверс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Транмир Роверс
Tranmere Rovers FC (амблем).png
Целосно имеФудбалски клуб Транмир Роверс
ДржаваАнглија Англија
ПрекарСупер бела армија
Основан1884; пред 137 години (1884) како ФК Белмонт
Бои          сина и бела
СтадионПрентон Парк
Беркенхенд, Англија
Капацитет16,567[1]
ПретседателАнглија Марк Палиос
МенаџерШкотска Мики Мелон[2]
ЛигаЛига Два
2018–19Лига Два, 6-ти (плејоф)
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

ФК Транмир Роверс е професионален фудбалски клуб од Беркенхенд, Англија. Моментално се натпреварува во Лига Два, четвртото ниво на англискиот фудбал.

Клубот е основан во 1884 година како ФК Белмонт. Денешното име било усвоено година дена подоцна. Транмир бил еден од основачките членови на Третата Дивизија Север во 1921 година.

Традиционалните бои на клубот се сината и белата. Својте домашни натпревари ги игра на стадионот Прентон Парк уште од 1912 година, кој има капацитет од 16,567 седечки места.

Познати играчи[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „A Guide to Prenton Park“. Tranmere Rovers. 10 July 2012. Архивирано од изворникот на 26 March 2016. Посетено на 5 May 2017.
  2. Beesley, Chris (6 October 2016). 'Exciting project' took me back to Tranmere says new manager Mellon“. Посетено на 29 December 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]