Џордан Роудс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џордан Роудс
Jordan Rhodes
Jordan Rhodes.jpg
Лични податоци
Роден на 5 февруари 1990
Роден во Олдам, Англија
Висина &100000000000001880000001,88 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Блекбурн Роверс Блекбурн Роверс
Број 11
Младинска кариера
Ипсвич
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006-2009 Ипсвич 10 (1)
2007Оксфорд (позајмен) 4 (0)
2007Рочдеил (позајмен) 5 (2)
2007Брентфорд (позајмен) 14 (7)
2009-2012 Хадерсфилд Таун 113 (66)
2012- Блекбурн Роверс 78 (47)
Репрезентација
2003-2007 Шкотска 21 7 (6)
2011- Шкотска 11 (3)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 21 септември 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 септември 2011

Џордан Лук Роудс (роден на 5 февруари 1990) — шкотски професионален фудбалер кој игра како напаѓач за англискиот тим од Чемпионшип лигата, Блекбурн Роверс. Роудс играше за Шкотска и во двете категории, младинската до 21-на година како и сениорската репрезентација.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Ипсвич Таун[уреди | уреди извор]

Роудс беше купен од страна на Ипсвич од Барнсли за £ 5,000 во март 2005 година, кога неговиот татко дојде во Ипсвич Таун како тренер на голманите. Тој постигна повеќе од 40 гола за Ипсвич Таун во категоријата за играчи под под-16 години, под 18 години и резервниот тим во неговата прва целосна сезона во клубот. Тој исто така беше повикан во селекцијата на Англија под-17 години, но се повлече поради повреда.

На почетокот на сезоната 2006-07 Роудс доживеа бројни повреди вклучувајќи и изместувањето на рамото и период во кој беше во бесознание. Тој го направи своето деби за Ипсвич во сезоната 2007-08, кога влезе како замена во финишот од мечот против Барнли.

На 9 април 2008 година, Роудс го постигна својот прв гол во лигата во 73-тата минута против Кардиф Сити и донесе израмнување на 1:1, по влегувањето во играта како замена.

Хадерсфилд Таун[уреди | уреди извор]

На 31 јули 2009 година, Роудс потпиша за Хадерсфилд Таун на четири-годишен договор за непозната сума, со што стана шестото засилување на менаџерот Ли Кларк во сезоната. Роудс ја започна сезоната добро постигнувајќи шест гола во неговите први шест натпревари за клубот. Тој го направи своето деби од клупата за резерви во 2-2 ремито против Саутенд Јунајтед на Рутс Хол Стадионот на 8 август 2009 каде тој го постигна еквилајзерот за Таун. Тој постигна два гола во своето деби на домашен терен против Стокпорт Каунти во Лига купот три дена подоцна. Во неговиот следен натпревар на 15 август, тој додаде уште два гола на својата сметка во 3-1 победата над Саутемптон, а потоа и во 4-3 поразот нагости од Њукасл Јунајтед во вториот круг од Лига купот.

На 10 октомври, тој постигна хет-трик со глава во рок од осум минути во победата од 4-0 над Ексетер Сити, со што го поби претходниот рекорд поставен од страна на Дикси Дин во 1930. Роудс ја заврши сезоната како топ стрелец на Хадерсфилд со 23 гола во сите натпреварувања. Тој повторно беше нивниот најдобар стрелец и во сезоната 2010-11, и покрај ограничените настапи, Роудс постигна 22 гола вкупно. Неговиот гол / минута сооднос беше околу 1 гол на секој 120 минути.

Родос беше ставен на списокот на бројот 46 во FourFourTwo 'Топ 50 фудбалска лига, играчи Анкета за 2010 година.

2011-12[уреди | уреди извор]

Џордан Роудс против Честерфилд

Роудс ја започна 2011-12 сезоната со 13 голови во својте први 13 меча во сите натпреварувања. Тој исто така беше првиот играч на Хадерсфилд којшто успеал да постигне два хет-трика едноподруго од 1920-тите години, двата доаѓаат против Ексетер Сити, на 15 октомври 2011 година во 4:0 гостинската победа и во 3-1 победата дома над Престон на 22 октомври . На 17 декември, тој ги постигна сите четири гола за Хадерсфилд во ремито нагости што заврши 4-4 кај Шефилд Венздеј. Тој го направи својот 100-ти настап во лигата против Честерфилд постигна гол.

На 11 март 2012 година, тој беше именуван за играч на годината во лигата за фудбалска лига награди, пред играчот на Чарлтон, Џони Џексон и играчот на Шефилд Јунајтед, Чед Еванс. Роудс сезоната ја заврши со неверојатни 37 голови, а имаше и цели 6 хет-трика. Благодарение на неговата исклучително плодна сезона во нападот Хадерсфилд успева да избори промоција во Чемпионшип лигата, преку финалето на плеј-офот каде го совладаа Шефилд Јунајтед со 8-7 на пенали откако претходно натпреварот заврши 0-0 по 120 минути игра.

Блекбурн Роверс[уреди | уреди извор]

На 30 август 2012 Роудс потпиша за Блекбурн Роверс за сума од £8,000,000. По комплетирањето на трансферот во Роверс, Роудс изјавил за неговиот премин во клубот од Ланкашир : "Јас сум воодушевен, тоа е одлично да се биде тука и да се биде дел од овој престижен клуб, тоа е фантастично".

Роудс го направил своето деби за Блекбурн Роверс на 1 септември 2012 година во ремито 3-3 со Лидс Јунајтед. На 15 септември, тој постигнал два гола во 5-3 победата на гости против Бристол Сити. На 6 ноември, тој постигнал гол на неговото враќање во Хадерсфилд Таун во натпреваар што завршил 2-2.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]