Стоук на Трент

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стоук на Трент
Stoke-on-Trent
Панорама на Стоук
Панорама на Стоук
Панорама на Стоук
Местоположба
Местоположба на Стоук на Трент
Местоположба на Стоук на Трент
Општи податоци
Име
- изворно
Стоук на Трент
  Stoke-on-Trent
Официјална страница www.stoke.gov.uk
Управа
Земја  Англија Англија
Градоначалник Тери Фолоус
Географија
Површина 1.706,8 км²
Надморска височина 24 m м
Население
Население 239.700


Стоук на Трент (англ.Stoke-on-Trent) — град во централна Англија, односно Велика Британија, во грофовијата Стафордшир.

Се наоѓа на полвина пат помеѓу Манчестер и Бирмингем. Настанат е во раниот 20-ти. век како конурбација на 6 помали градови (Танстол, Бурслем, Ханли, Стоук, Фентон и Лонгтон). Градот е долг скоро 19 километри.

Во градот во 2006. биле избројани 239.700 жители.

Стоук на Трент е познат и по производството на керамика.