Реда Џонсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бенин Реда Џонсон
Réda Johnson.jpg
Џонсон во 2010
Лични податоци
Роден на 21 март 1988 (1988-03-21) (32 г.)
Роден во Марсеј, Франција
Висина &100000000000001910000001,91 м
Позиција Одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Шефилд Венздеј
Број 3
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2005–2007 Гуењон 0 (0)
2007-2009 Амиен 15 (0)
2009–2011 Плимут 42 (2)
2011-2014 Шефилд Венздеј 75 (18)
2014-2016 Ковентри 32 (7)
2016- Истлејџ 1 (1)
Репрезентација
2006-2007 Бенин Бенин 9 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Реда Џонсон (роден на 21 март 1988 година) — бенински фудбалер роден во Франција, играч од одбраната на Истлејџ.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]