Разак Омотојоси

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бенин Разак Омотојоси
Лични податоци
Роден на 8 октомври 1985 (1985-10-08) (35 г.)
Роден во Лагос, Нигерија
Висина &100000000000001770000001,77 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Хартс оф Оук Хартс оф Оук
Број 32
Младинска кариера
Саншајн Старс
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2004 Flag of None.svg Омниспорт
2005 Flag of None.svg Побе
2006–2007 Шериф Тираспол Шериф Тираспол 38 (5)
2008–2009 Хелсингборг Хелсингборг 33 (16)
2008–2009 Ал-Наср Ал-Наср 9 (2)
2009–2010 Мец Мец 25 (2)
2011 ГАИС ГАИС 13 (2)
2011 Сиријанска Сиријанска 6 (3)
2011–2013 Замалек Замалек 10 (4)
2013–2014 Кахраманмарашспор Кахраманмарашспор 9 (2)
2014–2015 КАК Кенитра КАК Кенитра 7 (1)
2015 Олимпик Сафи Олимпик Сафи 3 (0)
2015 Ал-Нахда Ал-Нахда ? (?)
2015- Хартс оф Оук Хартс оф Оук 13 (1)
Репрезентација
2004- Бенин Бенин 51 (21)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 2 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 2 јануари 2012

Разак Омотојоси (англиски: Razak Omotoyossi, роден на 8 октомври 1985 г.) — бенински фудбалер роден во Нигерија, напаѓач на Хартс оф Оук и на бенинската репрезентација.

Во сезоната 2007 бил најдобар стрелец во шведската лига со 14 постигнати гола.

Омотојоси е најдобриот стрелец на репрезентацијата на Бенин на сите времиња со постигнат 21 гол.

Титули[уреди | уреди извор]

Молдавија Шериф Тираспол[уреди | уреди извор]

Египет Замалек[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]