Замалек Спортинг Клуб

Од Википедија — слободната енциклопедија
Египет Замалек
Целосно имеЗамалек Спортинг Клуб
ПрекариБелите витези[1],
Кралска екипа[2]
Основан5 јануари 1911; пред 113 години (1911-01-05)
СтадионИнтернационален стадион во Каиро, Каиро, Египет
(Капацитет: 75,000)
ПретседателЕгипет Мортада Мансур
ТренерЕгипет Ехаб Галал
ЛигаПремиер лига на Египет Премиер лига на Египет
2022/233.
Мреж. местоСлужбено мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои

Замалек Спортинг Клуб е египетски фудбалски клуб со седиште во Гиза, Египет. Моментално се натпреварува во Премиер лигата на Египет, највисокот ниво на египетскиот фудбал.

Клубот е основан на 5 јануари 1911 година како Каср Ел Нел, и првично бил предводен од белгискиот адвокат Жорж Марзбах. Подоцна клубот уште неколкупати го променил своето име во Ел Мохталат во 1913 година, па во Клуб на Кралот Фарук во 1941 година, за конечно да го добие денешно име Замалек СК во 1952 година.

Замалек никогаш не испаднале во втората лига на Египет. Досега клубот има освоено 12 национални првенства, 25 национални купови како и 3 суперкупа. Гледано на континантално ниво, Замалек има освоено повеќе трофеи под покровителство на КАФ од било кој друг африкански клуб во дваесеттиот век. Клубот има 5 титули во Лигата на шампионите, 3 титули во Суперкупот на КАФ и 1 титула во Африканскиот Куп на победниците на куповите. Исто така, Замалек има освоено 2 титули во Афроазискиот куп.

Замалек е моментално без стадион, па својте домашни натпревари моментално ги игра на Меѓународниот стадион во Каиро. Боите на клубот се белата и црвената. Домашниот дрес се состои од бела маичка со две хоризонтални црвени ленти и бели шорцеви.

Дресови[уреди | уреди извор]

Team colours Team colours Team colours
Team colours
Team colours
Classic
Team colours Team colours Team colours
Team colours
Team colours
1984
Team colours Team colours Team colours
Team colours
Team colours
1992–1993
Team colours Team colours Team colours
Team colours
Team colours
1994–1995
Team colours Team colours Team colours
Team colours
Team colours
1996–1997
Team colours Team colours Team colours
Team colours
Team colours
1997–1998
Team colours Team colours Team colours
Team colours
Team colours
2000–2001
Team colours Team colours Team colours
Team colours
Team colours
2002–2003
Team colours Team colours Team colours
Team colours
Team colours
2005–2007
Team colours Team colours Team colours
Team colours
Team colours
2008–2010
Team colours Team colours Team colours
Team colours
Team colours
2011–2012
Team colours Team colours Team colours
Team colours
Team colours
2012–2015
Team colours Team colours Team colours
Team colours
Team colours
2015–2016
Team colours Team colours Team colours
Team colours
Team colours
2016–2017

Титули[уреди | уреди извор]

Национални[уреди | уреди извор]

1959–1960, 1963–1964, 1964–1965, 1977–1978, 1983–1984, 1987–1988, 1991–1992, 1992–1993, 2000–2001, 2002–2003, 2003–2004, 2014–2015, 2020/21, 2021/22
1922, 1932, 1935, 1938, 1941, 1943, 1944, 1952, 1955, 1957, 1958, 1959, 1960, 1962, 1975, 1977, 1979, 1988, 1999, 2002, 2008, 2013, 2014, 2015, 2016
2001, 2002, 2016

Регионални[уреди | уреди извор]

1922–1923, 1929–1930, 1931–1932, 1939–1940, 1940–1941, 1943–1944, 1944–1945, 1945-1946, 1946–1947, 1948–1949, 1950–1951, 1951–1952, 1952–1953

Африкански[уреди | уреди извор]

1984, 1986, 1993, 1996, 2002
1994, 1997, 2003
2000

Светски[уреди | уреди извор]

1987, 1997

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Бр. Позиција Играч
1 Египет ГМ Ахмед Ел Шенави
2 Египет ОД Мохамед Магди
3 Египет СР Тарек Хамед
4 Египет СР Ахмед Тавфик
5 Египет ОД Али Габр
6 Египет СР Махмуд Абдел-Ати
7 Египет ОД Хазем Емам
8 Египет СР Мохамед Ашраф
9 Египет НП Калед Камар
10 Египет НП Јусеф Обама
11 Египет НП Мохамед Ал Шами
14 Египет СР Ајман Хефни
15 Нигерија СР Маруф Јусеф
16 Египет ГМ Махмуд Гениш
17 Египет НП Басем Морси
Бр. Позиција Играч
18 Египет НП Ахмед Рефат
19 Египет СР Емад Фати
20 Египет СР Мохамед Ибрахим
21 Египет СР Ахмед Мадбули
22 Египет СР Абдала Гомаа
23 ДР Конго НП Кабонго Касонго
24 Египет ОД Махмуд Ала
25 Египет СР Ахмед Давуда
27 Гана НП Бенџамин Ачеампонг
28 Египет ОД Махмуд Хамди
29 Сирија ОД Моајад Аџан
30 Гана НП Нана Поку
31 Египет ГМ Омар Салах
32 Египет ГМ Махмуд Абдел Монсеф
33 Египет ОД Ахмед Фотух

Познати поранешни играчи[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Parrish, Charles; Nauright, John (21 April 2014). „Soccer around the World: A Cultural Guide to the World's Favorite Sport“. ABC-CLIO – преку Google Books.
  2. „CAF on Twitter“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]