Прејди на содржината

Гиза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гиза
Al-Ğīzah
Улицата Пирамида, Гиза
Улицата Пирамида, Гиза
Улицата Пирамида, Гиза
Mестоположба
Општи податоци
Име
- изворно
Гиза
  Al-Ğīzah
Портал http://www.giza.gov.eg
Управа
Земја Египет Египет
Географија
Население
Население 2,681,863

Гиза е третиот по големина град во Египет. Градот е населен со 2,681,863 жители.

Координати: 30°01′N, 31°13′E