Прејди на содржината

Вади Дегла Спортинг Клуб

Од Википедија — слободната енциклопедија
Египет Вади Дегла
Целосно имеВади Дегла Спортинг Клуб
ПрекариЗаедница на шампиони
Основан2002; пред 22 години (2002)
Стадион30 јуни
(Капацитет: 30,000)
ПретседателЕгипет Магед Сами
ТренерЕгипет Мидо
ЛигаПремиер лига на Египет Премиер лига на Египет
2018–19Премиер лига на Египет, 10-ти
Мреж. местоСлужбено мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Тековна сезона

Вади Дегла Спортинг Клуб, познат и само како Вади Дегла е египетски фудбалски клуб со седиште во Каиро, Египет. Основан е во 2002 година. Од сезоната 2009-2010 се натпреварува во Премиер лигата на Египет, највисокот ниво на египетскиот фудбал.

Најголемиот успех на клубот е финалето на Купот на Египет во 2013 година, каде биле поразени убедливо од Замалек со 3-0.

Познати играчи

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]