Бен Вотсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Англија Бен Вотсон
Лични податоци
Роден на 9 јули 1985(1985-07-09)(38 г.)
Роден во Камбервел, Англија
Висина &100000000000001780000001,78 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Вотфорд Вотфорд
Број 23
Младинска кариера
Кристал Палас Кристал Палас
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2003-2009 Кристал Палас Кристал Палас 169 (18)
2009–2015 Виган Атлетик Виган Атлетик 107 (13)
2009КПР КПР 16 (2)
2010Вест Бромвич Албион Вест Бромвич Албион 7 (1)
2015- Вотфорд Вотфорд 19 (0)
Репрезентација
2004-2006 Англија Англија 21 2 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 2 јануари 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 2 јануари 2012

Бен Вотсон (роден на 9 јули 1985 година) — англиски фудбалер кој игра за Вотфорд како играч од средниот ред. Тој претходно играл за Кристал Палас и за Виган Атлетик, а имал и периоди на заем во Квинс Парк Ренџерс и Вест Бромвич Албион. Тој, исто така ја претставувал Англија во селекцијата до 21 година.

Вотсон го освоил ФА Купот со Виган, откако во финалето на ова натпреварување 2013 година го постигнал единствениот гол на натпреварот во судиското продолжение за да му донесе победа на својот тим против Манчестер Сити. Ова била прв титула за Виган во ФА Купот.

Титули[уреди | уреди извор]

Англија Виган Атлетик[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]