Нилс Бор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Нилс Бор
Niels Bohr.jpg
Роден Нилс Хенрик Давид Бор
7 октомври 1885(1885-10-07)
Копенхаген, Данска
Починал 18 ноември 1962(1962-11-18) (воз. 77 г.)
Копенхаген, Данска
Националност Данец
Полиња Физика
Поважни награди
Потпис

Нилс Хенрик Давид Бор (Копенхаген, 7 октомври 1885 - Копенхаген, 18 ноември 1962) е дански теоретски физичар, основач на теоријата за структурата на атомот. Познат е по своите трудови од областа на квантната теорија.

Учествувал во научните истражувања што доведоа до производство на атомска бомба. Добитник е на Нобеловата награда за физика во 1922 година.