Дидје Кело

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дидје Кело.

Дидје Патрик Кело ( француски: Didier Patrick Queloz , роден на 23 февруари 1966 година ) — швајцарски астроном.[1] Тој е професор на Универзитетот во Кембриџ, каде е и член на колеџ Тринити и професор на Универзитетот во Женева.[2][3] Заедно со Мишел Мајор, во 1995 година открил егзопланета во орбитата на ѕвезда од сончев тип.[4] За ова откритие, тој ја сподели Нобеловата награда за физика во 2019 година со мајорот и Џим Пиблс.[5]

Тој неодамна изјави дека луѓето ќе можат да најдат вонземски живот во наредните 30 години.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Didier Queloz — NCCR PlanetS“ (англиски). Посетено на 2019-10-16.
  2. „Professor Didier Queloz — Cavendish Astrophysics“. www.astro.phy.cam.ac.uk (англиски). Посетено на 2019-10-16.
  3. „Professor Didier Queloz wins 2019 Nobel Prize in Physics for first discovery of an exoplanet“. University of Cambridge (англиски). 2019-10-08. Посетено на 2019-10-16.
  4. Mayor, Michel; Queloz, Didier (1995). „A Jupiter-mass companion to a solar-type star“. Nature (англиски). 378 (6555): 355–359. doi:10.1038/378355a0. ISSN 0028-0836.
  5. „The Nobel Prize in Physics 2019“. NobelPrize.org (англиски). Посетено на 2019-10-16.
  6. Chang, Kenneth; Specia, Megan (2019-10-08). „Nobel Prize in Physics Awarded for Studies of Earth's Place in the Universe“. The New York Times (англиски). ISSN 0362-4331. Посетено на 2019-10-16.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]