Џон Страт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џон Страт
John William Strutt.jpg
Џон Страт
Роден 12 ноември 1842
Лангфорд Гроув, Обединето Кралство
Починал 30 јуни 1919.
Терлинг Плејс, Обединето Кралство
Националност  Обединето Кралство
Полиња Физика
Докторанди Џ. Џ. Томсон
Џорџ Паџет Томсон
Џагдиш Чандра Бозе
Познат по Октривањето на аргонот
Рејлиеви бранови
Рејлиево расејување
Рејлиев критериум
Интераурална временска разлика
Теорија на звукот
Рејлиев тек
Поважни награди Нобелова награда за физика (1904)

Џон Страт , Барон Рајлеиг (12 ноември, 1842 - 30 јули, 1919), бил англиски физичар, кој заедно со Вилијам Ремзи, го откриле аргонот, што е достигнување за кое ја добил Нобеловата Награда за Физика во 1904 година. Тој исто така го има откриено феноменот што се нарекува Рајлеиг Расејување, со кој може да се објасни зошто небото е сино и предвиде постоењето на површината на брановите, сега познати како Рајлеигови Бранови. Книгата на Рајлеиг, Теоријата на звук е посветена на акустичните инжинери денес.

Биографија[уреди | уреди извор]

Џон Страт страдал од слабост и лоша здравствена состојба во неговите рани години. Тој присуствувал во Хароу училиштето, пред да оди во Кембрички универзитет во 1861 година каде што студирал на Тринити колеџот. Се стекнал со диплома степен на уметностите(Senior Wrangler и прво место за Смитовата награда) во 1865 и мастер на уметноста во 1868. Тој подоцна е избран во друштвото на Троицата. Тој беше на оваа функција се до неговиот брак со Евелин Балфур, ќерка на Џејмс Балфур, ВО 1871. Имал 3 сина со неа. Во 1873 по смртта на својот татко го наследил баронството на Рајлеиг.

Тој беше втор Кевендиш професор по физика на Кембрички универзитет (по Џејмс Кларк Максвел), од од 1879 година до 1884 година. Тој прв го опиша динамичното зголемување од морските птици во 1883 година, во британскиот весник на природата. Од 1887 до 1904 година бил професор на природна филозофија во Кембрич. Околу 1900 година Рајлеиг разви дуплекс (комбинација од двете) Теоријата на човековите звук локализација помош на два бинаурални знаци, (ИПБ) и (ИБД). Теоријата претпоставува дека ние ги користиме две основни знаци за звук латерализација, со помош на разликата во фазите на синусоидална компоненти на звукот и разликата во амплитуда (ниво) меѓу двете уши.

Во 1919 година, Рајлеиг служеше како претседател на Здружението за психички истражувања.

Рајл единицата на акустична импеданса е именувана по него.

Како застапник дека едноставноста и теорија да биде дел од научниот метод, Рајлеиг се расправаше за принципот на сличност. Тој избран за соработник на Кралското друштво на 12 јуни 1873 година и бил претседател на {Кралското друштво од 1905 до 1908. Од време на време учествувал во домот на лордовите, но зборел само ако политиката била вклучена во науката. Починал на 30 Јуни 1919, Витхам. Тој бил наследен од својот син Роберт Страт, исто така познат физичар.

Освоени награди[уреди | уреди извор]

Кратерите на Марс и Месечината се именуван во негова чест, како и видот на површината бран познат како Рајлеиг бран. Астероидот 22.740 Рајлеиг беше именуван во негова чест на 1 јуни 2007 година, исто така единица на акустична импеданса, е именувана по него.

-Награда Смит (1864)

-Кралскиот медал (1882)

-Матеучи медал (1894)

-Член на Кралската шведска академија на науките (1897)

-Коплеј медалот (1899)

-Орден за заслуги (1902)

-Нобеловата награда за физика (1904)

-Елиот Кресон медалата (1913)

-Румфорд медалата (1914)