Џејмс Кларк Максвел

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џемс Кларк Максвел

Џемс Кларк Максвел (1831–1879)
Роден(а) 13 јуни 1831(1831-06-13)
Единбург, Шкотска
Починал(а) 5 ноември 1879(1879-11-05) (на 48 год.)
Кемпбриџ, Англија
Националност Шкотско
Државјанство Обединето Кралство
Алма матер Едингбургски универзитет
Кембриџки универзитет
Вера Евангелист
Награди Смитска награда (1854)
Адамска награда (1857)
Румфордски медал (1860)
Потпис

Џемс Кларк Максвел (Единбург, 13 јуни 1831 - 5 ноември 1879), шкотски[1] физичар, најголем теоретски физичар на 19 век. Тој ги даде теоретските основи на радиобрановите.

Наводи[уреди]