Џозеф Бенкс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сер Џозеф Бенкс
Џозеф Бенкс, портрет на Сер Џошуа Рејнолдс во 1773 година
Роден(а)24 февруари 1743(1743-02-24) (13 February O.S.)
Лондон, Англија
Починал(а)19 јуни 1820(1820-06-19) (возр. 77)
Ајслворт, Лондон, Англија
НационалностАнгличанец
ПолињаБотаника
ОбразованиеОксфордски универзитет
Влијание одИзраел Лионс
Авторска кратенка (бот.)Banks

Сер Џозеф Бенкс (англиски: Joseph Banks; 13 февруари 1743 - 19 јуни 1820) — англиски ботаничар.

Бенкс се истакнал како еден од најпознатите ботаничари кој проучувал и собирал растителни видови. Кога имал 25 г., и се придружил на експедицијата на Џејмс Кук и запловил со бродот „Ендејвор“ кон Јужниот Тихи Океан. Во 1770 г. пристигнале во источна Австралија, каде што Бенкс собрал огромна збирка на ботанички примероци што тогаш биле непознати во Европа. Поради тоа, капетанот Кук местото каде што пристигнале го нарекол заливот Ботани.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Автори“. Меѓународен индекс на растителни имиња. (англиски)