Џозеф Далтон Хукер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џозеф Далтон Хукер
Sir Joseph Dalton Hooker
Роден(а)30 јуни 1817(1817-06-30)
Хејлсворт, Суфолк, Англија
Починал(а)10 декември 1911(1911-12-10) (возр. 94)
Санингдејл, Беркшир, Англија
НационалностБританско
ПолињаБотаника
УстановиГрадини во Кју
ОбразованиеУниверзитет во Глазгов
Влијание одСер Вилијам Џексон Хукер; Чарлс Дарвин; Џорџ Бентхем
Влијаел врзТиселтон-Дјер
Поважни наградиОрден за заслуги (1907); Орден на Ѕвездата на Индија; Кралско општество Копли (1887) и Дарвинови медали (1892); Лондонско Линеанско друштво (1888) и Медал Дарвин-Валас (1908)
Потпис

Сер Џозеф Далтон Хукер (англиски: Sir Joseph Dalton Hooker; 30 јуни 1817 - 10 декември 1911) — британски ботаничар и истражувач.

Хукер како момче учествувал во експедицијата на Џејмс Кларк Рос со која било потврдено постоењето на Антарктикот. Во текот на патувањето открил многу нови видови растенија на островите во Јужниот Океан и стекнал углед на врвен ботаничар. По експедицијата на Хималаите тој објавил значајно дело за рододендроните, а во 1865 година го наследил својот татко на местото управник на Кралската градина во Кју (Лондон). Тој станал најдобар пријател на Чарлс Дарвин и огнено ја поддржувал неговата теорија за еволуцијата.

Стандардна авторска кратенка[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. „Автори“. Меѓународен индекс на растителни имиња. (англиски)
  • Дејвис, Адам Харт, уред. (2011). Општа наука: енциклопедија за секое семејство и дом. прев. Сашо Христовски и др. Скопје: Младинска книга. ISBN 978-608-4500-27-8. (библ.)